6. ROČNÍK SOUTĚŽE - HODNOCENÍ

První kolo

První kolo soutěže je rozděleno na dvě části.

  1. Videonahrávka chemického pokusu
  2. Vědomostní  test

Naučně-zábavné soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku se v průběhu 6. ročníku zúčastnilo 42 tříčlenných týmů z 20 škol. Do finále (letos) dvoukolové soutěže, které se uskutečnilo přímo na půdě Gymnázia ve Slaném, postoupilo 5 týmů ze základních škol v Neratovicích, ze Slaného, z České Kamenice a chemický kroužek Radovánek.

V prvním online kole soutěže, které bylo zahájeno začátkem roku 2023, měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s využitím biopolymerů. Zadání pokusu:

Do skleněné nádobky, kterou lze ohřívat (např. do zkumavky, baňky, kádinky apod.) měly děti dát trochu chladného zředěného škrobového mazu (např. ze Solamylu – nejprve ve vodě rozpustily trochu jodidu draselného – v jeho roztoku už se jód rozpouští. Vzniká při tom trijodidový anion I3-1) a přidaly k němu několik kapek roztoku jódu v jodidu draselném tak, aby dosáhly důkazního modročerného zbarvení. Potom roztok zahřály až do vymizení modročerného zbarvení a opět ochladily. Zahřátí a ochlazení měly zopakovat.

Zadaný pokus měly děti ukončit a vyhodnotit.

Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. K tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů.

Účastníci postupující do druhéhé kola soutěže

Základní škola Název týmu
ZŠ TGM a gymnázium Česká Kamenice Chemici z tercie
Základní školy Ing. M. Plesingera-Božinova Neratovice Mendělejejova vnoučata.
ZŠ Háje Slaný KATIONI
ZŠ Neratovice 28. října 1157 Zlaťáci
SVČ Radovánek eXperti
   

 

Druhé kolo

Do druhého (finálového) kola postoupilo 5 nejlepších týmů. Uskutečnilo se 6. června 2023 a připravené úkoly byly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Součástí byly i chemické pokusy přímo v laboratoři.

Celkovým vítězem se stal tým eXperti z chemického kroužku Radovánek v Plzni.


Všem soutěžícím děkujeme za účast a blahopřejeme vítězům.

 

Video z šestého kola - Spolana

chemik-video2023.jpg

STATISTIKA

Fakta o 5. ročníku chemické soutěže týmů základních škol.
ÚLOHY
0
CENY PRO ÚČASTNÍKY
0
+
OSLOVENÉ ŠKOLY
0
+
PŘIHLÁŠENÉ TÝMY
0

Search